Mecidiye Cad.İsmail Tartan Sok. İnci Apt. NO:18/4 Mecidiyeköy Şişli İstanbul

  • 0212 216 96 50
  • starmuhasebe@starmuhasebe.com

EVCİL HAYVANLARIN KARA YOLU İLE SEYAHATLERİ

EVCİL HAYVANLARIN KARA YOLU İLE SEYAHATLERİ

EVCİL HAYVANLARIN KARA YOLU İLE SEYAHATLERİ

 

Sayın Okurlar;

 

Seyahat etmek yeni yerler keşfetmek genel olarak herkesin hoşuna giden bir aktivitedir. Ancak bu durum bazen sorunlu bir hale gelebilmektedir.

Özellikle evcil hayvan sahibi iseniz ve yolculuğu küçük arkadaşınız ile gerçekleştirecekseniz işler biraz zorlaşabiliyor.

Karayolları Taşıma Yönetmeliği Birinci Kısım 38. Madde’nin 6. Bendinde evcil hayvanların sadece bagajda belli şartlarla taşınabileceğini belirtmektedir. Şöyle ki;

 

 “Özel kafeslerinde kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar bagaj taşımaya mahsus bölümlerde taşınabilir. Taşıtın içinde yolcularla birlikte canlı hayvan taşınamaz. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer ve servisler düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 2 uyarma verilir.” denmektedir.

Zaman zaman basında yer alan haberlerde bagajlarda taşınan hayvanların zarar gördüğü ve üzücü olaylar yaşandığı görülmektedir.

 

Sektörümüz de her ne kadar cezai şartları olsa da yolcularımızı kırmamak adına bazen böyle seyahatlere müsaade edildiği görülmektedir.

 

Böyle durumlarda taşıyıcı firmalarımızın, taşınacak evcil hayvanın uyutulmasını teklif etmemeleri gerekmektedir. Çünkü evcil hayvanın dili yanlışlıkla nefes borusunu tıkayıp boğulmasına neden olduğu gibi sakinleştirici ilaçlar da solunumu hızlandırıp evcil hayvanın nefes darlığı çekmesine neden olabiliyor. Özellikle 8 saatin üzerinde yolculuklar evcil hayvanlar için tehlike yaratabiliyor.  

Uzmanlar ulaşım konusunda en uygun aracın araba olduğunu belirtiyorlar. Minik dostlarımızın seyahat etmelerine masum şekilde izin verirken bir yandan da onlara zarar vermeyelim.

Havayolu şirketlerinin evcil hayvanların taşınması için daha ayrıntılı kuralları var. Karayolunda kural daha katı ancak bagajda taşıma konusunda belki de hayvan severleri de üzmeyecek şekilde düzenleme yapılabilir.

 

Taşıyıcı firmaların karayolu taşıma yönetmeliğine uymaları tabii olduğu gibi hayvan severlerin de minik dostlarımıza özen göstermeleri gerekmektedir. 

 

 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
     Sibel Yüce
    sibel.yuce@hotmail.com.tr

Diğer MAKALELER